bip Nasza strona na Facebook

Kontrast

Zdjęcie slider CKZiU Zbąszynek

Kamil Kromski|04-04-2022

„Lalka” w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

W poniedziałek 4 kwietnia wybrani uczniowie z klas trzecich (zarówno liceum, jak i technikum) pod opieką p. Zyty Buchwald, p. Magdaleny Krajkowskiej, p. Jolanty Kuleszy oraz p. Kamila Kromskiego pojechali do Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, aby zobaczyć teatralną adaptację powieści Bolesława Prusa pt. „Lalka”.

Przedstawienie wyreżyserowane przez Radosława Rychcika było doskonałą okazją, by utrwalić wiedzę na temat XIX-wiecznego dzieła, które uczniowie omawiali na lekcjach języka polskiego. Choć utwór ten jest dziełem wielowątkowym, reżyser największy nacisk położył na dominującą w powieści historię niespełnionej miłości kupca do młodej arystokratki. To właśnie na głównym bohaterze utworu spoczywał cały spektakl. W rolę Stanisława Wokulskiego wcielił się Maciej Hanczewski, postać Izabeli Łęckiej grała z kolei Zuzanna Czerniejewska-Stube.

Uczniowie po spektaklu dzielili się pozytywnymi opiniami na temat obejrzanej sztuki. Poza grą aktorską duże wrażenie na widzach wywarła pieczołowicie opracowana scenografia (stylizowana na dworzec kolejowy) i kostiumy, które jednak wyprzedzały „epokę pary i elektryczności”. Całość dopełniała nastrojowa muzyka, momentami przypominająca muzykę klubową. Z całą pewnością tymi zabiegami twórcy udowodnili, że tekst Bolesława Prusa nie stracił na aktualności.

Fot. D. Stube (źródło: Teatr Fredry Gniezno)
Fot. D. Stube (źródło: Teatr Fredry Gniezno)
Fot. D. Stube (źródło: Teatr Fredry Gniezno)