bip Nasza strona na Facebook

Kontrast

Zdjęcie slider CKZiU Zbąszynek

Omelczuk Ewa|24-09-2012

Powakacyjny skrót wydarzeń i nie tylko…

ZST na Dniach Zbąszynka

15 sierpnia 2012 w ramach obchodów Dni Zbąszynka odbył się pokaz mody ekologicznej, w którym udział wzięli członkowie zespołu „Kreatywni”, działającego w Zespole Szkół Technicznych. Uczniowie chętnie angażowali się w tworzenie „kreacji” z papieru, folii, sznurka, makaronu, tkanin z odzysku itp. Stroje były wykonywane głównie na zajęciach pozalekcyjnych.

Myślą przewodnią pokazu była EKOLOGIA i RECYKLING. Składał się z sześciu połączonych ze sobą „wejść”, każdy został zaprezentowany w innej, ciekawej aranżacji ruchowo – tanecznej i oprawie muzycznej. Spektakl wyreżyserowała opiekunka zespołu „Kreatywni”, p. Jolanta Kulesza – nauczyciel przedmiotów zawodowych na kierunku architektura krajobrazu ZST w Zbąszynku.

W pokazie udział wzięli: Jagoda Pioch, Sandra Nowicka, Mariola Roszkiewicz, Agnieszka Kosicka, Karolina Hała, Anna Chorobińska, Sylwia Piechaczek, Marta Dylewska, Ewelina Nadobnik, Karolina Śmiałek, Agnieszka Szablewska, Bartosz Buda, Michał Nawrot, Paweł Ceglarek oraz Dominika ….. Bardzo pomocna w organizacji i przygotowaniach pokazu okazała się Daria Grochulska.

Dla uczniów wielkim wyróżnieniem była możliwość zaprezentowania swoich dokonań pomiędzy występami Zbigniewa Wodeckiego i zespołu Varius Manx. Pokaz zamienił się w prawdziwy teatr mody. Publiczność nie szczędziła braw a zespół, dzięki gorącemu aplauzowi, nabrał chęci, aby ponownie, już za rok przedstawić nowe koncepcje ekologicznych kreacji.

Pragniemy gorąco podziękować kwiaciarni Eko-flora ze Zbąszynka, która przygotowała piękne wiązanki ślubne, fryzjerce – pani Sylwii Sługockiej za olśniewające fryzury oraz pani Ewie Szymczukiewicz za perfekcyjny wizaż modelek.

Wielkie podziękowania należą się również samym uczniom. Ich wysiłek i zaangażowanie zapewnił widzom dużo pozytywnych wrażeń, a współpraca i motywacja pokazała, że mają wielki talent!

Biwaki integracyjne klas pierwszych

W drugim tygodniu września w Przełazach, nad Jeziorem Niesłysz, odbyły się biwaki integracyjne klas pierwszych Zespołu Szkół Technicznych.W pierwszej kolejności w zajęciach integracyjnych uczestniczyli uczniowie klasy liceum ogólnokształcącego z klasy 1 A, później integrowali się uczniowie klasy 1 I – technikum informatycznego, a jako ostatni w biwaku uczestniczyli uczniowie klasy 1 M – technicy architektury krajobrazu, elektrycy oraz mechatronicy. „Pierwszaki” miałyi okazję poznać tajniki żeglowania – pod fachowym okiem p. Mariusza Mazurka oraz p. Ryszarda Brauna – instruktorów żeglarstwa, a jednocześnie nauczycieli naszej szkoły. Pani pedagog – Mariola Szukalska wraz z wychowawcami klas: p. Ewą Springer, p. Mariuszem Królem oraz p. Renatą Lichtarowicz zorganizowała dla każdej klasy ciekawe zajęcia integracyjne. Klasa 1M uczestniczyła w obserwacjach nieba, które zrekompensowały im mniej sprzyjającą pogodę. Biwaki pozwoliły na wspólną integrację nie tylko uczniów, ale także wychowawców z klasami. Do domu uczniowie wrócili wypoczęci, uśmiechnięci i z nowymi umiejętnościami. Warto dodać, że od bieżącego roku szkolnego uczniowie mogą wybrać zajęcia żeglarskie jako jeden z trzech rodzajów zajęć realizowanych w ramach lekcji wychowania fizycznego.

Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców za pokrycie kosztów transportu.

Salon Maturzystów

Dnia 12 września tegoroczni maturzyści naszej szkoły, jak co roku, wzięli udział w Salonie Maturzysty zorganizowanym na Uniwersytecie Zielonogórskim przez Fundację Edukacyjną „Perspektyw”.
Celem Salonu Maturzystów było dostarczenie uczniom klas maturalnych aktualnej wiedzy na temat zasad i wymagań obowiązujących na egzaminie maturalnym w roku 2013 oraz informacji o zasadach rekrutacji do szkół wyższych w roku akademickim 2013/2014. W programie imprezy odbyły się spotkania z ekspertami OKE, poświęcone maturze z przedmiotów obowiązkowych najczęściej zdawanych przedmiotów dodatkowych oraz prezentacje uczelni, podczas których uczniowie mogli zapoznać się z ofertą kształcenia i zasadami rekrutacji. Ponadto każdy z maturzystów otrzymał w prezencie najnowszy Informator dla Maturzystów 2013. Warto również wspomnieć, że jeden z naszych maturzystów, Robert Gaweł (uczeń klasy IV I) udzielił wywiadu dla telewizji Uniwersytetu Zielonogórskiego.

[flv:http://www.online.uz.zgora.pl/filmy/Salon%20Maturzystow%202012.f4v http:// 583 358]

Wyjazd zorganizowała pani Natalia Spychała z pomocą pani Izabeli Michalak oraz p. Barbary Starystach.
Tych maturzystów, którzy nie skorzystali z oferty wyjazdu, a chcieliby dowiedzieć się więcej na temat uczelni wyższych i rekrutacji zapraszamy serdecznie do biblioteki szkolnej, gdzie znajdują się wszystkie zaprezentowane podczas Salonu oferty oraz materiały informacyjne.

Turniej o Puchar Starosty

13 września 2012 na stadionie OSiR w Zbąszynku odbył się V Ponadgimnazjalny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Świebodzińskiego. W turnieju uczestniczyło 11 drużyn: cztery ze Świebodzina, jedna z Rogozińca, aż sześć zespołów reprezentowało ZST Zbąszynek. Po zaciętym meczu finałowym I miejsce wywalczyła drużyna ZST I Zbąszynek w składzie: Adrian Smogór-Mól, Jakub Marciniak, Karol Gawarzewski, Artur Piwecki, Maciej Przepiórka, Aleksander Spychała, Bartosz Janicki, Mateusz Kuryś. Najlepszym bramkarzem został Jakub Marciniak -uczeń naszej szkoły. Pomocą i dobrą radą podczas turnieju służyli p. Wioleta Muszyńska i p. M. Król.

Regaty 2012

W dniach 15-16 września 2012 rozegrane zostały regaty żeglarskie o mistrzostwo Powiatu Nowotomyskiego „Srebrna Szelka Zbąszynia”, które zorganizował Zbąszyński Klub Żeglarski. Rywalizowano w pięciu klasach:

a) jachty kabinowe (T1, T2, T3)

b) katamarany (Tornado,Topeat)

c) otwartopokładowe (505, 470, Laser)

d) optymist

Po rozegraniu 5 wyścigów, w klasie jachtów kabinowych open, zwyciężyła załoga reprezentująca ZST Zbąszynek. Żeglowała ona w składzie: Mariusz Mazurek, Magdalena Mrozkowiak, Łukasz Leśnik, Grzegorz Woźniak. Nasza załoga wygrała wszystkie wyścigi i zdobyła nagrodę główną, czyli „Srebrną Szeklę”.

Pierwszego dnia rywalizowano przy wymagającym wietrze do 6B, w niedzielę wiało już słabiej do 3B, ale było też ciekawie.

Wartościowe zwycięstwo w klasie otwartopokładowej zanotowała również inna załoga, wywodząca się ze Zbąszynka. Igor Graczyk – sternik i Maciej Graczyk – załoga żeglująca jachtem klasy 505 nie dała szans rywalom. W dniach 20-22.09.2012 załoga ta wystartuje w Mistrzostwach Polski Klasy 505, które rozgrywane będą w Kamieniu Pomorskim.

E-SWOI

Od 24 września w ZST w Zbąszynku rozpoczęły się zajęcia w ramach projektu: „Strategia Wolnych i Otwartych Implementacji, jako innowacyjny model zainteresowania kierunkami informatyczno-technicznymi oraz wspierania uczniów i uczennic w kształtowaniu kompetencji kluczowych”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS.

Udział w zajęciach bierze 11 uczniów naszej szkoły. Chętnych było znacznie więcej, dlatego konieczne było dokonanie weryfikacji. Zakwalifikowało ośmiu chłopców i trzy dziewczyny. Podczas zajęć uczestnicy nabędą umiejętności w zakresie projektowania, tworzenia i opisywania efektywnych implementacji programistycznych, elektronicznych i mechatronicznych. Udział w projekcie daje również korzyści szkole. Zakupione na potrzeby zajęć roboty i moduły do programowania, pozostaną częścią wyposażenia szkoły po zakończeniu działań Projektowych. Moduły będą mogły być wykorzystane na lekcjach przez informatyków, elektroników oraz mechatroników. Opiekunem grupy w naszej szkole jest p. Edwin Pracuk.

Pola Nadziei

Po raz kolejny nasza Szkoła włączyła się w akcję pomocy Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw w Zielonej Górze. Dokonaliśmy zakupu 400 cebulek żonkili, które są międzynarodowym symbolem nadziei i przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Sadzenie Pól Nadziei rozpocznie się w naszej szkole 24 września.