bip Nasza strona na Facebook

Kontrast

Zdjęcie slider CKZiU Zbąszynek

Omelczuk Ewa|05-10-2015

Spotkania z Astronomią

P132006127 września Księżyc, biegnący po swej eliptycznej drodze znalazł się w najbliższej odległości od Ziemi. Astronomowie mówią o takim położeniu „perygeum”. W perygeum Księżyc jest największy więc jest ono najlepszym czasem do obserwacji, szczególnie, gdy Księżyc jest w pełni. Wrześniowe perygeum było szczególne, gdyż pełni Księżyca towarzyszyło inne, rzadkie zjawisko, a mianowicie jego całkowite zaćmienie. O godzinie 3 40 Księżyc zaczął wchodzić w cień Ziemi, by po kilkudziesięciu minutach znaleźć się w jednej linii z Ziemią i Słońcem.

Co ciekawe, Księżyc nie znika podczas tego zaćmienia całkowicie, ale otacza go świetlista aureola, która na zdjęciach ma kolor czerwony, dlatego zjawisko to nazywane jest „krwawym Księżycem”.

Niestety, z uwagi na porę nocy, uczniowie ZST nie mogli wspólnie obserwować zaćmienia i „krwawego Księżyca”, jednak następnego wieczoru, uzbrojeni w szkolny teleskop, zebrali się w okolicy Intermarche, by pod kierunkiem pani Renaty Lichtarowicz podziwiać jego srebrną tarczę.

Młodzież została podzielona na zespoły, które miały za zadanie, korzystając z obrotowej mapki nieba, zlokalizować na rozgwieżdżonym niebie określone gwiazdozbiory. Uczniowie z zapałem poszukiwali Kasjopei, Wolarza, Lutni, Korony Północnej itd.

Pogoda dopisała, ale bezchmurne niebo nie zatrzymuje ciepła przy Ziemi, więc temperatura powietrza spadała z minuty na minutę. Młodzież była bardzo zaangażowana i zadowolona z ciekawych zajęć. Już jesteśmy umówieni na kolejne Spotkania z Astronomią.