bip Nasza strona na Facebook

Kontrast

Zdjęcie slider CKZiU Zbąszynek

Omelczuk Ewa|16-11-2015

Rekolekcje – to też takie lekcje…

IMG_2716Październik jest w naszej szkole nie tylko szczególnie związany z dniem rocznicy wyboru naszego patrona – św. papieża Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, ale także z odbywającymi się co roku szkolnymi rekolekcjami. Podobnie było w dniach 14-16 października, kiedy to przeżywaliśmy nasz czas duchowych ćwiczeń, którym przewodniczył ks. Przemysław Janicki – diecezjalny duszpasterz powołaniowy, prowadzący dom rekolekcyjny „Jackówka” przy seminarium duchownym w Paradyżu, a wcześniej m.in. duszpasterz akademicki w Zielonej Górze.

Pierwszy dzień rekolekcji upłynął nam na projekcji filmu „Chce się żyć” – opowiadającym autentyczną historię niepełnosprawnego chłopaka walczącego, pomimo wielu życiowych niedogodności i trudności, o spełnienie swoich marzeń i szczęśliwe życie. Po niej nastąpiła katecheza ks. Przemysława, w której mówił m.in. o potrzebie wiary we współczesnym świecie, tak często dotykanym przez rozmaite zawirowania w wyznawanych wartościach oraz o duchowych kryzysach, będących paradoksalnie szansą nie tylko na nowe odkrycie Boga, ale również i siebie.

Dzień drugi rozpoczęliśmy od koncertu profilaktycznego w Zbąszyneckim Domu Kultury, oscylującym wokół treści związanych z niebezpieczeństwami wynikającymi z zażywania różnych używek. Po nim w kościele, po krótkiej rekolekcyjnej medytacji, był czas na skorzystanie z sakramentu spowiedzi świętej, wypełniony również nabożeństwem drogi krzyżowej z wykorzystaniem fragmentów filmu „Pasja” w reżyserii Mela Gibsona. Ostatniego dnia wspólnie uczestniczyliśmy w Eucharystii, sprawowanej w intencji naszej szkoły.

Czas szkolnych rekolekcji jest nie tylko okazją do innego, duchowego spojrzenia na siebie, swoje życie, wyznawane wartości, na którą często w życiowym pędzie nie ma zbyt wielu okazji, ale daje także możliwość na „lekki oddech” w potoku naukowych odpowiedzi, kartkówek, sprawdzianów itp. Ma to nas zachęcić do większego poszukiwania dobra pomiędzy nami w szkolnej rzeczywistości i praktykowania go w codziennych relacjach. Bo jak mówi w końcu dziecięco-rekolekcyjna rymowanka: rekolekcje – to takie lekcje, gdzie duży i mały może stać się doskonały!