bip Nasza strona na Facebook

Kontrast

Zdjęcie slider CKZiU Zbąszynek

HP|28-09-2016

Edukacja w praktyce

We wrześniu br. młodzież ZST w Zbąszynku miała okazję zwiedzić Zakład Energetyczny „Enea” w Świebodzinie. Wycieczka została zorganizowana przez kierownictwo firmy przy współudziale nauczyciela przedmiotów zawodowych, pani Renaty Lichtarowicz.
W dydaktycznej wyprawie uczestniczyli uczniowie klasy II EA – grupa elektryków, która została zapoznana z pracą w terenie pracowników obsługi sieci energetycznych. Uczniowie poznali również elementy infrastruktury sieci, w tym „Główny Punkt Zasilania” obwodu świebodzińskiego. Największe zainteresowanie wzbudził jednak pokaz wymiany izolatora bez wyłączania napięcia, na słupie przesyłowym. Emocje budził fakt, że wymiany dokonywano w sieci, w której napięcie wynosiło 15 tysięcy volt.

Pracownicy Enei wykonali to zadanie przy pomocy specjalnego samobieżnego podnośnika koszowego PWL.
Ostatnim elementem wycieczki był krok w przyszłość, w kierunku energetyki wiatrowej. Uczniowie mieli możliwość wejścia do wnętrza jednego z trzech wiatraków znajdujących się w pobliżu wsi Wityń. Oglądali i mieli okazję, aby zapoznać się z działaniem urządzeń, w które wyposażone są elektrownie wiatrowe.
W ogólnej ocenie uczestników wycieczka była bardzo interesująca, gdyż pomogła zrozumieć wiele zagadnień poznawanych dotychczas jedynie poprzez podręcznikowe opisy i ilustracje oraz zajęcia na pracowni. Młodzież podkreślała profesjonalizm organizatora wycieczki – przedstawiciela spółki Enea, pana Sławomira Szadkowskiego, któremu za pomoc w organizacji wycieczki bardzo dziękujemy.