bip Nasza strona na Facebook

Kontrast

Zdjęcie slider CKZiU Zbąszynek

Omelczuk Ewa|13-11-2012

Narodowe Święto Niepodległości

Image

W piątek 09.11.2012 r. w Zespole Szkół Technicznych im. Jana Pawła II, jak co roku uroczyście, uczczono Narodowe Święto Niepodległości. Było patriotycznie, podniośle, pompatycznie, patetycznie. Dominowały biel i czerwień: flagi narodowe, godło, dekoracje, tworzące szczególny klimat tej uroczystości. Nie zabrakło wzruszenia, np., kiedy w montażu zaprezentowane został kadry z filmu, pt. „Jutro pójdziemy do kina” (młodzież w 1939 r.cieszyła się ze zdanej matury, wolności, pierwszych miłosnych uniesień, a tu spadają bomby i zaczyna się wojna, giną młodzi ludzie). Zebrani w sali audio-wizualnej Uczniowie uświadamiali Sobie, jak krucha jest wolność i jak o nią trzeba się troszczyć. Została Nam dana, ale też zadana! „Ojczyznę kochać trzeba i szanować…”, jak śpiewa Muniek Staszczyk. Widzowie ochoczo, z entuzjazmem śpiewali pieśni i piosenki patriotyczne, co ułatwiały wyświetlane na ekranie teksty, w ten sposób włączali się w współtworzenie inscenizacji. Rozbrzmiewały więc mi.in.: „Legiony to żołnierska nuta…”, „Wojenko, wojenko”, „Deszcze niespokojne…”, dowcipna „ Siekiera, motyka…”, czy pełen buntu i desperacji song „Mury”, którego refren: „Wyrwij murom zęby krat, zerwij kajdany, połam bat, a mury runą…” wybrzmiał z ogromna siłą.

Montaż słowno-muzyczny pt. „Niepodległa, suwerenna, wolna! Pamiętamy!” przygotowali Członkowie szkolnego Koła Teatralnego wsparci przez kilku Uczniów klas IIa i IIm pod kierunkiem Pani Teresy Szulczewskiej oraz przy wsparciu Pana Marcina Kumke. Wystąpili: J. Baryga, K. Ciółko, M. Graczyk, K. Kawczyńska, M. Greczycho, P. Łotecka, K. Śmiałek, M. Piwecka, A. Trypucka, A. Urbanowicz, G. Waligóra, medialnie ubogacił Adrian Smogór-Mól. Montaż był okazją do powtórki z historii od utraty wolności i rozbiorów, poprzez odzyskanie niepodległości w 1918 do historii najnowszej, również krwawej, która zakończyła się Okrągłym Stołem, przyniosła pełną wolność w 1989 r. Szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości uświetnili Swoja obecnością Pan Burmistrz Wiesław Czyczerski i Ks. Proboszcz kanonik Jerzy Kordiak. Uroczystego rozpoczęcia występów dokonała Pani Dyrektor Ewa Omelczuk. Do zebranej młodzieży przymówił również Pan Burmistrz, który skierował do młodzieży kilka ciepłych słów, a po występie obdarował artystów słodkim upominkiem.

Musimy pamiętać, że Ojczyzna to zbiorowy obowiązek, a my powinniśmy troszczyć się o nią Nasza solidną nauką, pracowitością, pamięcią o tożsamości i patriotyczną postawą: „Żeby Polska była Polska!”

mgr Teresa Szulczewska