bip Nasza strona na Facebook

Kontrast

Zdjęcie slider CKZiU Zbąszynek

W dniach od 8 września 2013 do 5 października 201333-osobowa grupa młodzieży uczęszczająca do Technikum wzięła udział w projekcie „Nowe umiejętności i mobilność – sposób na europejską karierę zawodową”, którego głównym celem było odbycie stażu w niemieckim przedsiębiorstwie, a także podniesienie kompetencji językowych oraz zawodowych. Wśród uczestniczących znaleźli się uczniowie klas 2, 3 i 4 o specjalnościach: Technik informatyk, Technik mechatronik, Technik elektryk oraz Technik architektury krajobrazu.

Organizacją staży zajęła się firma Vitalis GmbH mająca swoją siedzibę w miejscowości Schkeuditz koło Lipska. Z ramienia firmy naszą grupą opiekowała się pani Małgorzata Worona, a z ramienia szkoły pan Mariusz Graczyk, pan Mariusz Mazurek, pan Robert Baksalary, pani Jolanta Kulesza oraz pan Edwin Pracuk.

Uczniowie odbywali staże w grupach, i tak:

  • Technicy informatycy mieli zajęcia w centrum szkoleniowym – Robotron Bildungs- und Beratungszentrum GmbH w Lipsku
  • Technicy mechatronicy odbywali staże w przedsiębiorstwie WWH – Werkzeug-, Produktions- und Handels GmbH
  • Technicy architektury krajobrazu odbywali staże w Städtisches Altenpflegenheim „Am Rosental” w Lipsku
  • Technicy elektrycy w firmie Vitalis GmbH.

W programie oprócz staży w przedsiębiorstwach znalazły się również inne atrakcje, m.in.:

– zwiedzanie Lipska

– dwudniowy pobyt w Berlinie obejmujący zwiedzanie miasta

– zwiedzanie Drezna.

Cała grupa zakwaterowana była w miejscowości Schkeuditz w ośrodku należącym do frimy Vitalis GmbH w pokojach 3- lub 4-osobowych. Warunki pobytowe były bardzo dobre, pokoje wyposażone w TV oraz internet. Do dyspozycji uczestników był również klub młodzieżowy wyposażony m.in. w stół bilardowy oraz x-box.

W trakcie pobytu uczniów w Niemczech odbyła się również wizyta monitorująca przeprowadzona przez Burmistrza Zbąszynka pana Wiesława Czyczerskiego oraz Dyrekcję Szkoły: panią Ewę Omelczuk oraz panią Joannę Korzeniewską.

Pobyt w Niemczech został całkowicie sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Leonardo da Vinci oraz dzięki przychylności Gminy Zbąszynek, jako organu prowadzącego szkołę. Kwota uzyskanego dofinansowania – 70 705 €.