bip Nasza strona na Facebook

Kontrast

Zdjęcie slider CKZiU Zbąszynek

Kamil Kromski|21-10-2019

Symulacja wypadku kolejowego

W minionym tygodniu (17 października) na terenie bazy napraw taboru Kolei Wielkopolskich odbyły się ćwiczenia służb ratunkowych współdziałających podczas zdarzeń w zakresie katastrof kolejowych z udziałem dużej ilości osób poszkodowanych. Niemały udział mieli w tych szkoleniach wybrani uczniowie naszej szkoły, którzy wcielali się w rolę ofiar. Młodzież pod opieką pana Roberta Baksalarego miała możliwość przyglądania się temu, jak służby współpracują i działają w tego typu zdarzeniach.

Scenariusz zakładał zderzenie szynobusa z dwoma samochodami osobowymi na przejeździe kolejowym oraz uderzenie dwóch wagonów towarowych w budynek kolejowy, w którym znajdowały się osoby postronne. W wyniku tego drugiego zderzenia naruszona została konstrukcja budynku, wobec czego jedyną drogą umożliwiającą ratownikom dotarcie do ofiar były zasuwy w wagonie towarowym.

Ćwiczenia, którym przypatrywali się uczniowie, bardzo realnie odzwierciedlały zdarzenie. Była to więc szczególna lekcja, zwłaszcza dla osób uczęszczających na zajęcia z edukacji pożarniczo-wojskowej.

W zajęciach praktycznych udział wzięli m.in. strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim, Ochotniczej Straży Pożarnej w Zbąszynku, niemieccy strażacy z THW (Federalnej Agencji Pomocy Technicznej), a także ratownicy medyczni oraz funkcjonariusze policji i Straży Ochrony Kolei.