bip Nasza strona na Facebook

Kontrast

Zdjęcie slider CKZiU Zbąszynek

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2021

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień ten powinien promować dbałość o język ojczysty i poprawne zachowania językowe, a także pomagać chronić różnorodność językową. Za sprawą szkolnych polonistów – p. Zyty Buchwald, p. Anny Szulc oraz p. Kamila Kromskiego – także w naszej szkole uczciliśmy owo wydarzenie.

Konkurs „Czy znasz tę lekturę?”

W poniedziałek 22 lutego nauczyciele języka polskiego zorganizowali konkurs dla wszystkich chętnych uczniów pn. „Czy znasz tę lekturę?”. Celem rozgrywek była promocja polskiej literatury omawianej na lekcjach języka polskiego.

Z uwagi na trwający stan epidemiczny zawody na rozpoznawanie cytatów polskich utworów literackich (zarówno prozatorskich, jak i poetyckich) musiały mieć formę zdalną. Zainteresowani uczniowie brali udział w rozeznawaniu źródła prezentowanych cytatów. Liczyły się nie tylko poprawne odpowiedzi, ale również czas, w którym zostały one udzielone.

Konkurs adresowany był głównie do uczniów klas maturalnych, ale zdecydowana większość uczestników to uczniowie klas młodszych. Nikomu nie udało się udzielić bezbłędnych odpowiedzi, ale do najlepszych śmiałków zakwalifikowali się:

  • Julia WOLSKA z klasy 3IA (95% poprawnych odpowiedzi);
  • Jakub LIPNICKI z klasy 2IE, Kacper WYRWA z klasy 2IE,  Adrian PIASECKI z klasy 2EM, Zuzanna PAJOR z klasy 2A, Łukasz GRĄS z klasy 2IE oraz Dawid STAŃKO z klasy 2IA (90% poprawnych odpowiedzi);
  • Dorian GÓRAL z klasy 3A, Michał MANIA z klasy 4IM1, Joanna WRÓBLEWSKA z klasy 2B oraz Kamil MAŁYCHA z klasy 2EM (85% poprawnych odpowiedzi).

Serdecznie gratulujemy wyróżnionym. Dziękujemy także pozostałym uczniom – zaangażowanie wszystkich zostanie docenione.

„Koronawirus w języku” – e-wykład oraz lekcje okolicznościowe

We wtorek 23 lutego wybrane uczennice z klasy 2A oraz klasy 2B wzięły udział w e-wykładzie prof. UZ dr hab. Moniki Kaczor pn. „Koronawirus w języku”. To wydarzenie z kolei było przygotowane w ramach corocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który z myślą o uczniach szkół ponadpodstawowych organizują członkowie zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego. Pracownicy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego przekazali ponadto polonistom materiały do przeprowadzenia lekcji okolicznościowej, której trzon stanowiły zabawy językowe zatytułowane Potyczki z polszczyzną. Zajęcia przybliżyły uczniom ideę Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego oraz zwróciły uwagę na bogactwo i piękno rodzimego języka.