bip Nasza strona na Facebook

Kontrast

Zdjęcie slider CKZiU Zbąszynek

Kamil Kromski|16-11-2021

Narodowe Święto Niepodległości

Jak co roku 11 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Owa data stanowi radosne wspomnienie dnia, kiedy po 123 latach zniewolenia odzyskaliśmy wolność i suwerenność. Z poczucia patriotycznego obowiązku uczciliśmy ją również w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Jana Pawła II w Zbąszynku.

W tygodniu poprzedzającym ogólnopolskie święto, w dniach 2-8 listopada, młodzież naszej szkoły mogła zwiedzać wystawę upamiętniającą żołnierzy wyklętych – polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Kilka dni później na budynkach w pobliżu szkoły pojawiły się patriotyczne murale, które zostały przygotowane przez artystów z Chociszewa przy dużym zaangażowaniu p. Pawła Pawłowskiego.

Zwieńczeniem Święta Niepodległości był krótki montaż słowno-muzyczny pt. „Mamy niepodległą!”. We wtorek 16 listopada na tle biało-czerwonych barw uczniowie szkoły zaprezentowali burzliwą i wyboistą drogę, którą przeszli Polacy, aby odzyskać wspomnianą wolność, dlatego podczas apelu zostały przypomniane ważne wydarzenia z historii Polski XVIII i XIX wieku, np. uchwalenie Konstytucji 3 maja, rozbiory i powstania narodowowyzwoleńcze. Całość była uzupełniania pieśniami i tekstami literackimi o tematyce niepodległościowej. Zgromadzona na apelu młodzież mogła przypomnieć sobie m.in. słowa Reduty Ordona Adama Mickiewicza oraz Roty Marii Konopnickiej. Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Montaż słowno-muzyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowali następujący uczniowie (w kolejności alfabetycznej): Martyna Jędrzejczak z klasy 3A, Łukasz Kasperowicz z klasy 3EM, Konrad Korzeniewski z klasy 3IA, Mikołaj Łysakowski z klasy 3IA, Maja Napierała z klasy 3A, Igor Ostrowski z klasy 1EM, Piotr Roziński z klasy 3EM, Karolina Sokólska z klasy 3A, Piotr Sołtysik z klasy 3EM, Andrzej Spychała z klasy 3EM, Oskar Stroiński z klasy 3IA, Alan Sułkowski z klasy 1EM, Nadia Szyszko z klasy 3A, Grzegorz Woźniak z klasy 1EM oraz Szymon Zienkowicz z klasy 3IA.

Nad przebiegiem szkolnych obchodów Święta Niepodległości czuwali panowie: Robert Baksalary (umundurowanie młodzieży uczestniczącej w apelu), Kamil Kromski (przygotowanie apelu), Marcin Kumke (wystawa i mural dotyczące żołnierzy wyklętych). Nieocenione wsparcie w zakresie dekoracji okazały panie: Magdalena Krajkowska i Jolanta Kulesza wraz z uczniami architektury krajobrazu, za co serdecznie dziękujemy.