bip Nasza strona na Facebook

Kontrast

Zdjęcie slider CKZiU Zbąszynek

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Nadrzędnym celem obchodzonego święta jest dbałość o język rodzimy i poprawne zachowania językowe, a także ochrona różnorodności językowej.

W poniedziałek licealiści realizujący rozszerzony program nauczania języka polskiego wzięli udział w wykładzie online pt. „Stare i nowe polskie piosenki i pieśni patriotyczne” dra hab. Piotra Kładocznego z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Spotkanie odbyło się za pośrednictwem platformy Google Meet – uczniowie wysłuchali go wspólnie w sali nr 016.

We wtorek na 3 lekcji zorganizowaliśmy konkurs polonistyczny dla chętnych uczniów. Udział w nim brało dwoje reprezentantów z każdej klasy. Zadanie uczniów koncentrowało się na sprawdzeniu nie tylko wiedzy o języku, ale także wyszukanej wiedzy o literaturze polskiej. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi w poniedziałek 28 lutego na długiej przerwie w sali nr 13. Najlepiej z testem poradzili sobie następujący uczniowie: Maria Cegielska i Wiktoria Wilińska z klasy 3B (21 punktów), Martyna Łuka z klasy 3A i Daniel Szczepaniak z klasy 3IE (20 punktów) oraz Jakub Rucioch z klasy 4EM (19 punktów), którzy w nagrodę otrzymają skromne upominki.

Ponadto z inicjatywy członków zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego (w jej skład wchodzą pracownicy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego) nauczyciele języka polskiego mogli przeprowadzić lekcję okolicznościową, która przybliżała ideę Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego i pozwalała zwrócić uwagę młodzieży na bogactwo oraz piękno języka polskiego. Warto wspomnieć, że to już druga taka współpraca, którą jako szkoła nawiązaliśmy z Uniwersytetem Zielonogórskim. Bardzo nas ona cieszy. Mamy nadzieję, że to dopiero preludium naszych wspólnych działań.

Przy okazji okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zorganizowano wystawę tematyczną w holu szkoły, którą przygotowały dziewczęta z klasy 3B. Serdecznie im za to dziękujemy! Szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zorganizowali nauczyciele języka polskiego: p. Zyta Buchwald, p. Anna Szulc oraz p. Kamil Kromski.