bip Nasza strona na Facebook

Kontrast

Zdjęcie slider CKZiU Zbąszynek

Kamil Kromski|21-02-2023

Zajęcia w Instytucie Geologii UAM w Poznaniu

20 lutego uczniowie liceum rozszerzający geografię pod opieką p. Hanny Pracuk, p. Haliny Szczawińskiej oraz p. Barbary Zaremby uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez pracowników Instytutu Geologii UAM w Poznaniu.

Nasza przygoda z geologią rozpoczęła się wykładem. Pan dr Wojciech Stawikowski wyjaśnił, „o co chodzi z tymi płytami”. Dowiedzieliśmy się również, na czym polega teoria tektoniki płyt litosfery, dlaczego wybuchają wulkany oraz jak powstają trzęsienia Ziemi i tsunami. Mieliśmy okazję obejrzeć kolekcję meteorytów, minerałów, skał i skamieniałości znajdującą się w Muzeum Ziemi. Podczas warsztatów prowadzonych przez panią dr hab. Małgorzatę Szczepaniak uświadomiliśmy sobie, że minerały są wszędzie: w kuchni, w naszych posiłkach, w smartfonach, w ubraniach, w biżuterii, a nawet w szybach okien. Nauczyliśmy się rozpoznawać skały i badać ich właściwości. Już wiemy, że nie wszystkie minerały i skały ładnie pachną (np. ropa naftowa), a część z nich ma okropny smak!

Serdecznie dziękujemy za życzliwe przyjęcie, za przekazanie trudnych zagadnień geologicznych w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Geologia nie wydaje nam się już taka straszna, być może część z nas nawet ją polubiła! Wielkie podziękowania kierujemy przede wszystkim dla pani dr hab. Małgorzaty Szczepaniak, która zorganizowała dla nas te wszystkie atrakcje. Dziękujemy!

Red. H. Pracuk