Zajęcia w Instytucie Geologii UAM w Poznaniu
20 lutego uczniowie liceum rozszerzający geografię pod opieką p. Hanny Pracuk, p. Haliny Szczawińskiej oraz p. Barbary Zaremby uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez pracowników Instytutu Geologii UAM w Poznaniu.
Nasza przygoda z geologią rozpoczęła się wykładem. Pan dr Wojciech Stawikowski wyjaśnił, „o co chodzi z tymi płytami”. Dowiedzieliśmy się również, na czym polega teoria tektoniki płyt litosfery, dlaczego wybuchają wulkany oraz jak powstają trzęsienia Ziemi i tsunami. Mieliśmy okazję obejrzeć kolekcję meteorytów, minerałów, skał i skamieniałości znajdującą się w Muzeum Ziemi. Podczas warsztatów prowadzonych przez panią dr hab. Małgorzatę Szczepaniak uświadomiliśmy sobie, że minerały są wszędzie: w kuchni, w naszych posiłkach, w smartfonach, w ubraniach, w biżuterii, a nawet w szybach okien. Nauczyliśmy się rozpoznawać skały i badać ich właściwości. Już wiemy, że nie wszystkie minerały i skały ładnie pachną (np. ropa naftowa), a część z nich ma okropny smak!
Serdecznie dziękujemy za życzliwe przyjęcie, za przekazanie trudnych zagadnień geologicznych w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Geologia nie wydaje nam się już taka straszna, być może część z nas nawet ją polubiła! Wielkie podziękowania kierujemy przede wszystkim dla pani dr hab. Małgorzaty Szczepaniak, która zorganizowała dla nas te wszystkie atrakcje. Dziękujemy!
Red. H. Pracuk

































bip Nasza strona na Facebook
Kontrast