bip Nasza strona na Facebook

Kontrast

Zdjęcie slider CKZiU Zbąszynek

Kamil Kromski|23-09-2024

Wycieczka do Międzyzdrojów i Szczecina

W dniach 17-18 września 2024 r. uczniowie klasy 2AR, 2IA oraz niektórzy uczniowie z klasy 3EA wybrali się na dwudniową wycieczkę do Międzyzdrojów i Szczecina.

Pierwszego dnia nasza młodzież pod opieką p. Jolanty Kuleszy, p. Magdaleny Krajkowskiej oraz p. Wiolety Muszyńskiej miała okazję pospacerować po morskiej plaży, zwiedzić Woliński Park Narodowy, w tym Zagrodę Pokazową Żubrów, a także podziwiać tereny zieleni.

Drugi dzień koncentrował się na zwiedzaniu Morskiego Centrum Nauki oraz Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki Politechniki Morskiej w Szczecinie. Naszymi przewodnikami po wydziale byli studenci Politechniki Morskiej. Warto podkreślić, że wśród nich znalazł się Absolwent naszego technikum – Seweryn Sawicki, któremu towarzyszył kolega z wydziału – Maciej Słodkowski.

Drugoklasiści oraz ich starsi koledzy z klas trzecich zapoznawali się z laboratoriami, m.in. laboratorium elektrotechniki okrętowej i aparatów elektrycznych, laboratorium maszyn i napędów elektrycznych, laboratorium elektroniki, laboratorium podstaw elektrotechniki oraz laboratorium aparatów wysokich napięć, w którym razem z pracownikami i studentami mogli wykonać przykładowe ćwiczenia laboratoryjne, np. sprawdzanie obecności napięcia z wykorzystaniem sprzętu ochrony osobistej i wskaźnika obecności napięcia oraz zapoznać się z obsługą wyłącznika średniego napięcia. Ważnym elementem tych działań było zachowanie odpowiedniej kolejności wykonywanych czynności, co miało na celu zapewnienie bezpieczeństwa i prawidłowego przebiegu procedur.

Kolejnym punktem wizyty była prezentacja Symulatora Operacyjnego Siłowni Okrętowej NORCONTROL (Kongsberg Maritime) PPT 2000, który pozwala na symulowanie.w czasie rzeczywistym awarii, które mogą wydarzyć się na statku. Symulator obejmuje m.in. Panele Obsługi i Nadzoru Spalinowych Agregatów Pomocniczych, systemy chłodzące siłowni oraz Główną Tablicę Rozdzielczą Energii Elektrycznej (GTR). Uczniowie dowiedzieli się również o charakterystyce pracy oficerów elektro-automatyków na statkach oraz o perspektywach pracy na morzu i lądzie, zarówno w trakcie, jak i po ukończeniu studiów na Politechnice Morskiej.

Dodatkowo aktywni członkowie Akademickiego Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich PM opowiedzieli o możliwościach działalności w kołach naukowych, korzyściach z tego płynących oraz o studiach na Politechnice Morskiej.

Na zakończenie uczniowie otrzymali również materiały promocyjne, takie jak ulotki i informatory, które przybliżały ofertę edukacyjną uczelni. Zdjęcia laboratoriów można obejrzeć tutaj, a zdjęcia symulatora tutaj. Dziękujemy p. Sewerynowi i p. Maciejowi, a także pracownikom Politechniki Morskiej w Szczecinie za życzliwe przyjęcie i bardzo owocne spotkanie.