bip Nasza strona na Facebook

Kontrast

Zdjęcie slider CKZiU Zbąszynek

Szkolny Konkurs Mechatroniczny

W piątek dn. 21.03.2025, w sali 016, odbył się finał trzeciej edycji Szkolnego Konkursu Mechatronicznego. Konkurs polega na wykonaniu i publicznej prezentacji modelu urządzenia mechatronicznego. W konkursie rywalizowali następujący zawodnicy: Aleksander Friedrich z klasy 2EM1, Dmitro Khodorowski z klasy 3EM, Oliwier Kupczak z klasy 5EM oraz Jakub Łącki z klasy 4EM.

Założenia projektowe urządzeń do wykonania przez zawodników zostały zaproponowane przez nauczyciela przedmiotów mechatronicznych p. Przemysława Kranza. Zadania te dotyczyły zbudowania następujących urządzeń:
zad 1. sterownik dzwonków szkolnych;
zad 2. sterownik zliczający osoby w pomieszczeniu i wyłączający oświetlenie, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu;
zad 3. sterownik drzwi automatycznych typu śluza.
W czasie finałów zawodnicy przedstawili swoje rozwiązania i zademonstrowali ich działanie.

Jakub Łącki zaprezentował sterownik zliczający osoby w pomieszczeniu. Dodatkowo przedstawił zastosowanie urządzenia do sterowania barierką na parkingu samochodowym. Jego rozwiązanie zostało wykonane na sterowniku LOGO i na sterowniku Arduino.

Oliwier Kupczak pokazał działający program sterownika śluzy na sterowniku LOGO!. W dokumentacji zawarł schemat elektryczny urządzenia i wydruk programu z wyjaśnieniem, gdzie ustawia się kluczowe parametry (np. czas otwarcia bramy).  Ponadto przedstawił ciekawą prezentację na temat projektowanego urządzenia wykonaną w programie Canva.

Dmitro Khodorowski pokazał działający program sterownika śluzy na sterowniku LOGO!. Ruchy bramy można obserwować na wyświetlaczu LCD znajdującym się na sterowniku. Wydruk programu, dla zwiększenia czytelności, został podzielony na funkcjonalne fragmenty.

Aleksander Friedrich zademonstrował działanie urządzenia na sterowniku LOGO!. W dokumentacji umieścił cyklogramy działania urządzenia i szczegółowe objaśnienie działania ważniejszych fragmentów programu. W programie Aleksandra ruchy bramy oraz upływ czasu otwarcia są pokazywane na wyświetlaczu LCD Sterownika.

W wyłonieniu zwycięzców brali udział zgromadzeni uczniowie-widzowie, którzy głosowali na najciekawszą prezentację. Widzami byli uczniowie wybranych klas mechatronicznych oraz architektury krajobrazu z naszej szkoły. Ostateczny werdykt ustaliło jury konkursu w składzie:
pani wicedyrektor Joanna Korzeniewska – przewodnicząca;
pan Mariusz Graczyk – członek jury;
pan Przemysław Kranz – członek jury.
Jury na podstawie analizy dostarczonych przez zawodników dokumentacji wykonania urządzeń i przedstawionych publicznie prezentacji zdecydowało, że wszyscy startujący otrzymają równorzędne pierwsze miejsca. Gratulujemy!

Red. P. Kranz.