bip Nasza strona na Facebook

Kontrast

Zdjęcie slider CKZiU Zbąszynek

Ryszard Braun|08-05-2013

Wycieczka do Lipska

\

Informuję uczestników wycieczki do Lipska, że wyjazd na wymianę młodzieży planowany jest w sobotę 11.05.2013 o godz. 10 sprzed dworca PKP, a powrót w piątek 17.05.2013 między godz. 17 a 18. Proszę m.in. o zabranie:

– legitymacji uczniowskiej

– stroju i obuwia sportowego na turniej tenisa stołowego!

– stroju kąpielowego na wszelki wypadek…

– lekkiego ubrania przeciwdeszczowego

– wygodnego ubrania na rower

– stroju odpowiedniego do teatru lub operetki; podobno odwiedzimy jeden z tych przybytków kultury..))

W pierwszym dniu w sobotę pierwszym posiłkiem będzie dopiero kolacja, a w ostatnim w piątek śniadanie. W połowie tygodnia, we wtorek, kolacja indywidualna (we własnym zakresie) w mieście; proszę o zabranie kilkunastu euro na ten dzień. W pozostałe dni wyżywienie u rodzin, u których będziecie nocować.. )) Szczegółowy plan do pobrania tutaj. Potwierdzenia wyjazdu (obowiązkowo do czwartku) oraz dodatkowe pytania przesyłajcie na mój e-mail: ryszard.braun@gmail.com. Do zobaczenia!!

Poniżej dodatkowe informacje:

Podczas tej wycieczki uczniowie naszej szkoły (grupa maks. 15-osobowa) będą mieli możliwość zwiedzenia zakładów Porsche, jak również zabytków miasta Lipsk oraz uczestniczyć w zwiedzaniu okolic położonych wzdłuż rzeki Elby. Impreza zostanie zorganizowana w ramach współpracy polsko-niemieckiej młodzieży oraz dzięki zaangażowaniu dyrekcji obu szkół.

Niemiecka grupa to młodzież z Berufliches Schulzentrum 7 w Lipsku (www.bsz7-leipzig.de), która jest szkołą średnią i kształci głównie pod kątem zawodowym w następujących zawodach: zawody elektryczne w przemyśle i rzemiośle oraz projektowanie wnętrz. Podobnie jak nasza szkoła skupia w sobie kilka typów szkół.

A teraz garść informacji dla ciekawskich:

W roku 1990 Lipsk posiadał 70 km dróg przeznaczonych dla rowerzystów, a w roku 2003 było ich już ok. 200 km. Jazda rowerem jest zasadniczo dozwolona na wszystkich drogach na błoniach Auenwald oraz na terenach zielonych i w parkach miasta. To w znacznym stopniu zwiększa sieć dróg dostępnych dla jazdy rowerem. Udział rowerów na wszystkich trasach i drogach wynosi 14 % (1998r.), co oznacza, że jazda na rowerze jest szczególnie lubiana przez mieszkańców i gości Lipska. W porównaniu z rokiem 1989 jazda rowerem dwukrotnie zwiększyła swą popularność. W ubiegłym roku zmodernizowano m.in. duże odcinki transregionalnych dróg rowerowych nad Elsterą oraz ukończono budowę dróg rowerowych na węźle północnym oraz przy ulicy Marschnerstraße. W roku 2004 wybudowano pas ruchu dla rowerzystów wzdłuż Eisenbahnstraße oraz duży odcinek drogi wzdłuż Dieskaustraße, który powiązany jest z ulicą, a na obszarze miasta ustawiono ok. 2000 stanowisk dla bezpiecznego parkowania roweru.

Jako, że w naszej szkole od 26 lat aktywnie działają sekcje żeglarskie, to wypada wspomnieć też o ulubionych przez mieszkańców sportach wodnych czyli kajakarstwie, wioślarstwie, windsurfingu i żeglarstwie. Lipsk oferuje piękne jeziora, gdzie można czynnie wypoczywać i spędzać czas wolny uprawiając sport i aktywną wodną turystykę. Podstawowe akweny to:

jezioro Cospudener See o powierzchni 4,3 km², gdzie uprawia się żeglarstwo, windsurfing, narty wodne, pływanie czy wędrówki nad wodą w parku o powierzchni ok. 3 km²,

jezioro Kulkwitzer See to dawne wyrobisko węgla brunatnego napełnione wodą gruntową i opadową o powierzchni 150 ha, które stało się jednym z najklarowniejszych i najczystszych jezior środkowych Niemiec; uprawiane sporty to głównie nurkowanie, wędkowanie i narty wodne.

W Lipsku rozwija się też jogging i nordic walking. Wędrówki, spacery czy bieganie na świeżym powietrzu ma w Lipsku wieloletnie tradycje. Pierwszy maraton na ziemi niemieckiej odbył się w dniu 5.9.1897 roku, właśnie w Lipsku. Jak mówi historia, startować wtedy mogli tylko biegacze z Lipska. Także dziś w Lipsku jest wielu miłośników biegania, którzy są codziennie obecni na zielonych drogach miasta. A dróg tych jest tutaj bardzo wiele. Szczególnie przyjemne jest bieganie w licznych parkach miejskich i na błoniach Auenwald.

W Lipsku uprawia się też jazdę na łyżwo-rolkach. Obecnie na terenie miasta istnieją 3 trasy często wykorzystywane przez miłośników takiej jazdy:

– Aleja Anton-Bruckner-Allee i ścieżka Nonnenweg w parku Clara-Zetkin-Park. Długość trasy wynosi ok. 3,7 km. Trasa przebiega przez leśne, zielone obszary, osłonięta przed wiatrem i położona w pobliżu centrum miasta. Przy trasie znajdują się liczne parkingi, a sama trasa jest skorelowana ze środkami komunikacji publicznej. W bezpośredniej bliskości znajdują się też obiekty gastronomiczne. Planowane jest połączenie trasy z południową częścią Lipska,

– Ścieżki asfaltowe na północnym i zachodnim brzegu jeziora Cospudener See. Długość całej trasy wynosi ok. 5 km. Trasa jest w znacznym stopniu położona na brzegach jeziora. Trasa oferuje dobre możliwości parkowania samochodu oraz dojazd autobusem. Na miejscu znajdują się sezonowe obiekty gastronomiczne. Istnieje możliwość kąpieli i pływania, a gdy jest piękna pogoda można tam spotkać wielu pieszych i rowerzystów. Planowane jest przedłużenie trasy na zachodnim brzegu jeziora oraz połączenie z centrum miasta,

– Ścieżki rowerowe i asfaltowe dookoła nowych terenów wystawowych w Lipsku. Długość całej trasy położonej w północnej części Lipska to ok. 5 km. Przy trasie znajdują się liczne parkingi, można tam też łatwo dojechać środkami komunikacji publicznej. Ze względu na zamknięcie trasy dla ruchu kołowego, ścieżki rowerowe i asfaltowe cieszą się największą popularnością w czasie weekendów.

Już teraz cieszymy się na interesującą i owocną współpracę między młodzieżą obu szkół oraz zachęcamy wszystkich do zaangażowania się w działania wymiany, a jeżeli nawet z nami nie pojedziecie, to tych kilka informacji pozwoli Wam choć trochę zapoznać się z aktywną turystyką uprawianą przez mieszkańców Lipska…