bip Nasza strona na Facebook

Kontrast

Zdjęcie slider CKZiU Zbąszynek

Zyta|17-11-2014

„Gdy wolności nadszedł czas”

13 listopada bieżącego roku montażem słowno-muzycznym pt. „Gdy wolności nadszedł czas” pod kierunkiem pani Teresy Szulczewskiej, uczciliśmy w naszej społeczności szkolnej Narodowe Święto Niepodległości. Program przygotowały uczestniczki warsztatów teatralnych w gronie poszerzonym o Uczniów z różnych klas. Na scenie wystąpili: Agata Gorgiel, Adriana Gołębiowska, Oliwia Kostrzewska, Patrycja Nowicka, Sandra Stacewicz, Paulina Pluskota, Emilia Siegieda, Kinga Wilińska, Klaudia Kwiatkowska, Anna Kokot, Alicja Urbanowicz, Michał Nawrot, Jakub Słowik oraz wspierający muzycznie grą na gitarze absolwent Naszej Szkoły- Kacper Ciółko. Oprawa plastyczna, rekwizyty w barwach narodowych wykonane zostały przez uczniów pod kierunkiem pań Jolanty Kuleszy i Magdaleny Krajkowskiej. Nad stroną techniczną zaś czuwali Paweł Sołtysik, Marcel Przepiórka, Krystian Pracuk, Adrian Mól.

Celem inscenizacji było uczczenie WOLNOŚCI oraz powtórka z historii od rozbiorów do współczesności. Przypomnieliśmy sobie historię najważniejszych powstań narodowowyzwoleńczych, moment odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, tuż po zakończeniu I wojny światowej. Treści zostały zaprezentowane w formie pantomimy, która upamiętniała również tragiczne wydarzenia II wojny światowej. W 70 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego przypomnieliśmy o bohaterstwie i wielkim poświęceniu ludzi młodych, którzy nie zawahali się poświęcić swojego młodego życia. Czasy komunizmu, powstanie Solidarności i walkę o wolność myśli i serc, o którą apelował Patron Naszej Szkoły podczas pierwszej pielgrzymki do Polski mówiąc: „Niech zstąpi Duch Twój, niech zstąpi Duch Twój i odmieni oblicze ziemi, tej ziemi!” wyśpiewaliśmy wspólnie słowami autorstwa Jacka Kaczmarskiego: „Wyrwij murom zęby krat, Zerwij kajdany, połam bat, a mury runą…”

Wyrecytowane zostały liczne teksty poetyckie oraz zabrzmiały gromko pieśni śpiewane przez występujących, jak i zgromadzonych w sali kinowej Domu Kultury.: „Warszawianka”, „Rota”„ Marsz Pierwszej Brygady”, „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „O mój rozmarynie rozwijaj się”czy „ Archanioły śląskiej ziemi”. Motywem przewodnim był kanon autorstwa barda – Jana Pietrzaka „ Żeby Polska była Polską”.