bip Nasza strona na Facebook

Kontrast

Zdjęcie slider CKZiU Zbąszynek

Omelczuk Ewa|08-03-2016

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2016 roku uczniowie klas mundurowych pod opieką panów Roberta Baksalarego oraz Marcina Kumke wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej i 23 Śląski Pułk Artylerii w Bolesławcu. Program obchodów obejmował manewry sportowo – obronne na terenie jednostki wojskowej 23 Pułku. Uczniowie doskonalili umiejętności z musztry pod okiem instruktorów wojskowych oraz zapoznali się z uzbrojeniem. Równolegle odbywała się rywalizacja w turnieju strzeleckim. Kolejnym punktem manewrów był „Bieg Dla Wyklętych 1963”, który obok turnieju strzeleckiego objął Patronatem Narodowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Bieg odbył się na symbolicznym dystansie 1963 metrów.

Przedstawiciele uczniów wraz z Burmistrzem Zbąszynka Panem Wiesławem Czyczerskim złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą artylerzystom. Zwieńczeniem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych był uroczysty apel.

W obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierz Wyklętych brało udział ponad trzystu uczniów z jedenastu szkół województw dolnośląskiego i lubuskiego. Uczniowie ZST w Zbąszynku bardzo dobrze wypadli w rywalizacji z przedstawicielami innych szkół. W biegach czołowe miejsca w kategorii dziewcząt zajęły Weronika Minta i Agnieszka Szymkowiak a w kategorii chłopców Piotr Bimek i Kamil Kowalczyk. W strzelaniu czwarte miejsce zajęli Damian Hołowacz, Szymon Winiarz oraz Kacper Czense. Wszyscy wymienieni, uhonorowani zostali drobnymi upominkami, a strzelcy zdobyli dodatkowo puchar. Nasza delegacja liczyła 25 uczniów z ZST w Zbąszynku oraz 5 uczniów z TL w Rogozińcu.

Wizyta w Bolesławcu zaowocowała również podpisaniem porozumienia o objęciu patronatem naszej szkoły przez Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Kommando” z Bolesławca. Porozumienie podpisał Burmistrz Zbąszynka.