bip Nasza strona na Facebook

Kontrast

Zdjęcie slider CKZiU Zbąszynek

Nasi uczniowie na Lubuskim Sejmiku Młodzieżowym

6 listopada 2017r. uczennice naszej szkoły: Wiktoria Lura oraz Dominika Basińska, wraz z uczniami z zaprzyjaźnionej szkoły w Rogozińcu, pod opieką pana Marcina Kumke wzięły udział w obradach IV Lubuskiego Sejmiku Młodzieżowego. Na tegorocznych obradach sejmiku uczniowie mieli za zadanie stworzyć autorskie propozycje uczczenia przyszłorocznego 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Obrady przeprowadzono pod hasłem „Szanując i ucząc się przeszłości Polski, lepiej kreujemy jej przyszłość”. Młodym akompaniowali Radni Wojewódzcy m.in. Anna Synowiec – Przewodniczącą Komisji ds. Młodzieży i Spraw Obywateskich, Barbara Kucharska (PSL), czy Grzegorz Grabarek (PiS). Posiedzenie Sejmiku otworzyła Pani Marszałek Elżbieta Anna Polak (PO), która przedstawiła założenia polityki młodzieżowej w naszym województwie. Na początku spotkania wręczono też zaświadczenia o objęciu mandatu Radnego. Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego, Czesław Fiedorowicz sprawował kierownictwo nad obradami młodych radnych. Przybliżył on młodzieży funkcjonowanie samorządu wojewódzkiego. Młodych poinformowano również o możliwości ubiegania się o stypendia naukowe, twórcze oraz artystyczne. Następnie przyszedł czas na obrady Radnych, którzy byli podzieleni na 5 klubów. Każdy z klubów przedstawił 3 propozycje uczczenia 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Po wspólnym debatowaniu wybrano 10 pomysłów, takich jak:

 1. Bieg na dystansie 11 km w każdym powiecie.
  2. Teledysk promujący patriotyzm (miałby powstać z połączenia filmików nagranych przez szkoły).
  3. Wojewódzki Dzień Patriotyzmu (przegląd piosenek, debaty oksfordzkie, konkursy wiedzy).
  4. Z kulturą do ludzi.
  5. Sportowa pamięć narodowa.
  6. Stworzenie aplikacji gromadzącej punkty za uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych.
  7. Akcja: Sadzenie Lasów Niepodległości.
  8. Organizacja mobilnej wystawy: „Skąd pochodzimy – korzenie Lubuszan”.
  9. Koncert piosenki „Patriotyzm i historia we współczesnej muzyce”.
  10. Wystawa: „Gdzie byliśmy 100 lat temu”.

Następnie podjęto uchwałę IV Lubuskiego Sejmiku Młodzieżowego w sprawie przyjęcia propozycji przyszłorocznego uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Obrady te odbyły się na wzór sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego. W tegorocznym Sejmiku Młodzieżowym wzięło udział 58 uczniów. W rolę radnych wcieliło się 29 uczniów, a pozostałych 29 uczniów odgrywało rolę dziennikarzy, którzy relacjonowali spotkanie.

Oprócz tego odbyły się także warsztaty dziennikarskie, na których można było dowiedzieć się czegoś więcej na temat zawodu, jakim jest dziennikarstwo. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jak wygląda praca dziennikarza i na jakie sytuacje trzeba być przygotowanym w tym zawodzie. Młodzież zapoznała się ze sprzętem, na jakim pracują dziennikarze i operatorzy kamer. Sami również mogli spróbować swoich sił przed kamerą. Dziennikarki prowadzące warsztaty odpowiadały bardzo ciekawie i wyczerpująco na zadawane im pytania. Opowiadały też o swoich przeżyciach i historiach, które je spotkały. Młodzi opuścili warsztaty zadowoleni i bogatsi o nowe wiadomości, które na pewno będą dla nich przydatne w dalszym rozwoju osobistym lub zawodowym.