bip Nasza strona na Facebook

Kontrast

Zdjęcie slider CKZiU Zbąszynek

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej stulecie odzyskania niepodległości

“Bo my nie błagamy o wolność, my o nią walczymy”- Gen. Witold Urbanowicz

Dnia 14 listopada br., w setną rocznicę przekazania władzy Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną,w naszej Szkole odbył się uroczysty apel z okazji odsłonięcia tablicy upamiętniającej stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Wydarzenie to zostało przygotowane przez pana Ryszarda Pietrzaka i pomagających mu uczniów: prowadzącym był Jakub Mikołajczak. W uroczystości wzięło udział wielu gości reprezentujących lokalne szkoły i placówki kulturalne: pani Anna Szczesiak, pani Małgorzata Gruchała, pan Sławomir Matysik, przedstawicielka Muzeum Regionalnego w Świebodzinie – Pani Elżbieta Niebieszczańska, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Ludowej X Kadencji i Sejm Rzeczpospolitej I Kadencji – pan Tadeusz Sierżant, proboszcz naszej parafii – ksiądz kanonik Jerzy Kordiak, przewodnicząca rady rodziców – Pani Iwona Samczuk, przedstawiciel XVII Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza – kapitan Łukasz Nowicki, przewodniczący rady miejskiej – pan Jan Mazur, burmistrz gminy Zbąszynek – pan Wiesław Czyczerski. Naszą Szkołę reprezentowały panie dyrektor – Ewa Omelczuk i Joanna Korzeniewska. Zaproszone zostały też trzyosobowe delegacje z każdej z klas oraz poczty sztandarowe szkół z naszej gminy.

Uroczystość rozpoczęta została odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie Kamila Augustyniak i Dżesika Płócienniczak wyrecytowały wiersz “Legenda o garści ziemi polskiej”.

Na wstępie organizator uroczystości – pan Ryszard Pietrzak przypomniał wszystkim zgromadzonym historię walki narodu polskiego o niepodległość: od rozbiorów, poprzez powstanie styczniowe i listopadowe, aż do obalenia w Polsce komunizmu. Przytoczył zasługi wielu słynnych Polaków, którzy przyczynili się do tej walki, takich jak Józef Piłsudski czy Lech Wałęsa. Odniósł się też do zdrady dokonanej przez zachodnich sojuszników Polski po wybuchu II wojny światowej i oddania naszego kraju w ręce Sowietów.

Kolejnym elementem programu było oficjalne odsłonięcie tablicy – aktu tego dokonał Tadeusz Sierżant. Tablica została następnie poświęcona przez księdza proboszcza. Pan Sierżant opowiedział zgromadzonym słuchaczom o dążeniach Solidarności do obalenia komunizmu oraz o swoim życiu zawodowym jako nauczyciel naszej szkoły. Przytoczył też “Katechizm Polskiego Dziecka”. Przypomniał młodzieży o odpowiedzialności, jaka spoczywa na naszych barkach odpowiedzialność za przyszłość naszej Ojczyzny.

Później przemówił pan burmistrz, Wiesław Czyczerski. Odniósł się do słów swojego przedmówcy – podkreślił, że to od nas – młodzieży, zależy los obecnej i przyszłej Polski.

Po zakończeniu części oficjalnej goście zostali zaproszeni do Szkolnego Muzeum, aby wziąć udział w otwarciu nowej wystawy “Polska Niepodległa” zorganizowanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Kamila Suwiczak zaśpiewała piosenkę “Wolność”. Następnie pan Ryszard Pietrzak, pan Wiesław Czyczerski i pani Ewa Omelczuk dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi na wejściu do muzeum. Poruszony został też temat potencjalnego powiększenia muzeum , w którym znajduje się obecnie ponad 1200 oryginalnych eksponatów.

Autor relacji: Dorian Góral