bip Nasza strona na Facebook

Kontrast

Zdjęcie slider CKZiU Zbąszynek

Turniej Klas Pierwszych

Wieloletnią tradycją naszej szkoły jest Turniej Klas Pierwszych. Każdego roku przybiera on formułę zmagań pierwszoklasistów, które mają na celu przede wszystkim integrację zespołów klasowych. Umożliwiają ponadto najmłodszym uczniom pokazanie się z jak najlepszej strony. W bieżącym roku za przygotowanie trwających 4 dni uczniowskich potyczek odpowiedzialna była klasa 2A.

Licealiści wspierani przez wychowawczynię p. Katarzynę Pacynę-Baksalary zorganizowali różnorodne rozgrywki, a zainicjowała je gra terenowa. Odbyła się ona we wtorek 24 października. Uczniowie klas podzieleni na kilka mniejszych grup mieli do zrealizowania kilka zadań na terenie Zbąszynka wykonywanych pod okiem swoich starszych kolegów i nauczycieli. Wszystkie musiały zostać poświadczone fotografiami.

W środę zadanie młodzieży polegało na przebranie się w odpowiednie kolory. Im więcej uczniów danej klasy przywdziało na siebie ubrania w wyłonionym w drodze losowania kolorze, tym więcej punktów przyznano grupie. Czwartkowe zmagania także odnosiły się do stylizacji, ale wymagały one przebrania się w stroje tzw. „januszy” i „grażynek” na wakacjach.  Należało zatem przyodziać na siebie ubrania jak najmniej sobie odpowiadające. W tym dniu w szkole królowały sandały ze skarpetkami, flanelowe koszule oraz sklepowe reklamówki.

Wielki finał miał miejsce w piątek 27 października. To wtedy wszystkie klasy pierwsze wraz z wychowawcami spotkały się na sali gimnastycznej, by w atmosferze życzliwej rywalizacji wziąć udział w zróżnicowanych konkurencjach, np. prezentacja klasy za pomocą rymowanki, jak najszybsze wypicie mleka z miseczek, grupowe skoki przez sznur, zabawa znana jako „gorące krzesło” i wiele innych. Organizatorzy zadbali również o aktywizację wychowawców. Dla nich przygotowano rundę trzech rzutów piłką do kosza oraz rzuty piłeczkami samoprzylepnymi do tarczy.

Piątkową zabawę oceniało jury w składzie: p. dyrektor Ewa Omelczuk, pani pedagog Maria Löchert oraz przedstawiciel Młodzieżowej Rady Szkoły Filip Samczuk, a prowadzili ją Maria Sowińska oraz Kacper Minta. Jurorzy nie mieli łatwego zadania, bo międzyklasowa rywalizacja była niezwykle zacięta. Ostatecznie w samo południe ogłoszono laureatów. Warto podkreślić, że wszystkie klasy zostały uhonorowane nagrodami pieniężnymi do wykorzystania przez oddział, które sfinansowane zostały z funduszu Rady Rodziców.

Na podium – jak to zwykle bywa przy okazji podobnych zawodów – znaleźć się mogły tylko trzy grupy. I tak brązowy medal i III miejsce otrzymała klasa 1B (wych. p. Robert Baksalary). Tytuł wicemistrzów, tym samym II miejsce, zdobyła klasa 1W1 (wych. p. Karolina Solarek). Natomiast tegorocznymi zwycięzcami okazali się panowie z klasy 1EM1 (wych. p. Kamil Kromski). Zdobyli oni na poczet klasy 200 zł, puchar przechodni oraz przywilej organizacji kolejnego Dnia Pierwszoklasisty.

Dziękujemy wszystkim uczniom za aktywny i uczciwy udział w zabawach. Natomiast organizatorom – klasie 2A oraz ich wychowawczyni – za wzorowe przygotowanie rozgrywek.

Terenowa gra miejska

Finałowe rozgrywki Turnieju Klas Pierwszych