bip Nasza strona na Facebook

Kontrast

Zdjęcie slider CKZiU Zbąszynek

Kamil Kromski|24-10-2023

Ślubowanie uczniów oddziału wojskowego

W piątek 20 października 2023 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Jana Pawła II w Zbąszynku miała miejsce niezwykle podniosła uroczystość. Uczniowie klasy 1B liceum ogólnokształcącego realizujący moduł kształcenia wojskowego złożyli bowiem ślubowanie, które odbyło się w budynku sali gimnastycznej i zostało przeprowadzone zgodnie z wojskowym ceremoniałem.

W tym wyjątkowym dla naszych licealistów dniu uczniom towarzyszyli rodzice, koledzy ze starszych klas oraz przedstawiciele naszej szkoły w osobach burmistrza Zbąszynka Wiesława Czyczerskiego, dyrektor CKZiU Ewy Omelczuk, wicedyrektor Joanny Korzeniewskiej oraz wychowawcy klasy i szkolnego instruktora edukacji wojskowej Roberta Baksalarego.

Na tę szczególną okoliczność zaproszono wiele honorowych osób. Wśród znamienitych gości znaleźli się: przedstawiciel 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza major Robert Andrzejak, przedstawiciel Dowódcy 23 Pułku Artylerii z Bolesławca major Remigiusz Kwieciński, starszy chorąży sztabowy Rafał Jazłowiecki, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Zielonej Górze pułkownik Grzegorz Dyrka, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Zielonej Górze major Grzegorz Lustig, rzecznik prasowy Polskiej Policji inspektor Mariusz Ciarka, byli żołnierze 62 Kompanii Specjalnej „Commando” z Bolesławca, prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Zbąszynku Jan Mazur, radny powiatu świebodzińskiego Marcin Minta, a także przedstawiciele Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu i Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu – dyrektorzy Antoni Pawłowski i Bogusław Pietrusiewicz.

Warto przypomnieć, że oddział przygotowania wojskowego powstał we wrześniu br. i patronuje mu Ministerstwo Obrony Narodowej. Uczniowie, którzy wybrali ten kierunek, realizują kształcenie ogólne przewidziane podstawą programową dla klas liceum ogólnokształcącego, ale także szkolenie wojskowe wedle Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 maja 2020 r. w sprawie szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego. Program realizowany w naszym liceum obejmuje kształcenie teoretyczne i praktyczne. To ostatnie prowadzone jest we współpracy z patronacką jednostką wojskową.

Trzymamy kciuki za wszystkich uczniów oddziału wojskowego, życząc im jednocześnie wszelkiej pomyślności i czerpania głębokiej satysfakcji z obranego kierunku.

Więcej zdjęć ze ślubowania (zob. tutaj)