bip Nasza strona na Facebook

Kontrast

Zdjęcie slider CKZiU Zbąszynek

Kamil Kromski|30-04-2024

„Pan Tadeusz” w konwencji paradokumentalnej

26 kwietnia 2024 r. w czasie gali zakończenia nauki uczniów klas maturalnych Szkolne Koło Teatralne wystawiło krótkie przedstawienie. Tym razem młodzi aktorzy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Jana Pawła II w Zbąszynku przygotowali skecz kabaretowy na motywach „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Sztuka była inspirowana telewizyjnymi programami paradokumentalnymi, które wciąż święcą triumfy popularności. Stanowiła także okazję do bardzo zwięzłego powtórzenia fabuły Mickiewiczowskiej epopei dla maturzystów – to właśnie z myślą o nich przygotowane zostało owo przedstawienie. Warto podkreślić, że udział w inscenizacji wzięli tegoroczni maturzyści, którzy w minionych latach czynnie angażowali się w działalność Szkolnego Koła Teatralnego CKZiU. Było to zatem wzruszające zwieńczenie ich aktorskiej kariery w szkole.

Piotr Sołtysik z klasy 5EM wcielił się w rolę Narratora objaśniającego treść poematu, Oskar Stroiński z klasy 5IA odgrywał tytułowego Tadeusza, a Konrad Korzeniewski z klasy 5IA – Jacka Soplicę zwanego także Robakiem. Andrzej Spychała z klasy 5EM z kolei wystąpił w roli Gerwazego, natomiast licealiści z klasy 4A  – Mateusz Gajos i Kacper Misiewicz – zagrali skłóconych Asesora i Rejenta. Znalazła się także rola dla groźnego niedźwiedzia, którego z niemałym powodzeniem wykreował Szymon Zienkowicz z klasy 5IA. W pozostałych rolach wystąpili koledzy z młodszych klas: Zuzanna Gołek z klasy 3A (Zosia), Maria Sowińska z klasy 2A (Telimena), Tobiasz Kalitka z klasy 2A (szlachcic zaściankowy), Jakub Mazur z klasy 3EM (Sędzia), Błażej Piskorski z klasy 3A (Maciej Dobrzyński), Nikodem Polechajło z klasy 2A (Wojski), a także Wiktor Sobolewski z klasy 1B (Hrabia).

Przedstawienie wywołało przychylny odbiór widowni zasilanej przez grono pedagogiczne oraz maturzystów, ich rodziców i zaproszonych gości. Sztuka budziła szczery śmiech wszystkich, co przyczyniło się do gromkich braw, którymi obdarzono aktorów na zakończenie. Przy tej okazji warto podziękować Piotrowi, Oskarowi, Konradowi, Andrzejowi, Mateuszowi, Kacprowi oraz Szymonowi za zaangażowanie i chęci we wszystkie przedstawienia, w jakich brali udział. Niech Wam się pięknie wiedzie w dorosłym życiu! Trzymamy za Was kciuki! Ufamy, że będziecie szczęśliwi i że wiele dobrego Was spotka! Wyrażamy nadzieję, że wszystkie przedstawienia, w których braliście udział, przywodzić będą miłe wspomnienia ze szkolnych lat!