bip Nasza strona na Facebook

Kontrast

Zdjęcie slider CKZiU Zbąszynek

„Pan Tadeusz” w teatralnym ujęciu

21 grudnia 2023 r. w czwartkowe popołudnie chętni uczniowie z klasy 2A udali się do Poznania, aby w Teatrze Nowym im. T. Łomnickiego obejrzeć opracowaną z dużym rozmachem sztukę na podstawie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Przedstawienie wywarło na wszystkich bardzo duże wrażenie i zapewniło równie wiele pozytywnych emocji. Wycieczka dała okazję licealistom, by przypomnieli sobie, co wydarzyło się w Soplicowie. Miłosne perypetie Tadeusza, „ostatni zajazd na Litwie”, a także charakterystyczne dla tej epopei opisy przyrody zostały zaprezentowane w dość oryginalny, bo nie zawsze patetyczny sposób, z jakim kojarzymy to dzieło doby romantyzmu. W inscenizacji wyreżyserowanej przez Mikołaja Grabowskiego nie brakuje momentów, które wywołują na twarzach publiczności szczery uśmiech. Dobry nastrój towarzyszył młodzieży długo po zakończeniu przedstawienia i to mimo późnego powrotu do domu. Szczególnie mocno została doceniona gra aktorska oraz muzyka grana przez zespół kameralny.

Warto dodać, że wycieczka była w pełni samodzielną inicjatywą uczniów. Po obejrzeniu w Teatrze Lubuskim „Guseł” na podstawie Mickiewiczowskich „Dziadów” (pisaliśmy o tym tutaj) bardzo szybko chcieli oni powtórzyć możliwość obejrzenia na żywo aktorów w kolejnej sztuce. Bez wątpienia takie pragnienie obcowania z kulturą wyższą zasługuje na uznanie!