bip Nasza strona na Facebook

Kontrast

Zdjęcie slider CKZiU Zbąszynek

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Każdego roku 21 lutego świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia wydarzeń, do których doszło w 1952 r. w Bangladeszu (zginęło wówczas pięciu studentów domagających się nadania ich językowi rodzimemu – bengalskiemu – statusu języka urzędowego). Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej i uświadamiać, że język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Aby uczcić MDJO, nauczyciele języka polskiego zorganizowali konkurs ortograficzny dla uczniów naszej szkoły, który odbył się w czwartek 23 lutego na 5 godz. lekcyjnej. Chętni śmiałkowie w duetach z poszczególnych klas sprawdzali się w niełatwej sztuce poprawnej pisowni. Wśród trudnych wyrazów do zanotowania znalazły się takie sformułowania jak: „ponadtrzyipółkilogramowy”, „ożeż ty!”, „nicnierobienie”, „późnopopłudniowy”, „śmichy-chichy” czy „quasi-erudyta”.

Nikomu nie udało się zapisać wszystkich wyrażeń bezbłędnie, ale najmniej błędów popełnili chłopcy z klasy 4IE – Daniel Szczepaniak i Patryk Raróg. Na drugim miejscu uplasowała się klasa 3EM reprezentowana przez Mateusza Górczewskiego i Kajetana Haliniaka. Podium zamknęły dwie klasy licealne: 2A (Weronika Cichocka i Martyna Litwin) oraz 4A (Martyna Czeszejko-Sochacka i Gracjan Bajcer). Serdecznie im gratulujemy, a wszystkim dziękujemy za udział w zabawie.

Dodatkowo w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w klasach z rozszerzonym programem nauczania języka polskiego szkolni poloniści – p. Zyta Buchwald, p. Anna Szulc oraz p. Kamil Kromskiprzeprowadzili „Potyczki z polszczyzną”, czyli okolicznościową lekcję przygotowaną przez członków zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego (pracowników Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego). Jej realizacja przybliżyła uczniom ideę Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, zwróciła także uwagę na bogactwo i piękno rodzimego języka.